Leadership Programme Snapshots Video Lyrics
ThinkSeries
 
2011 2010 2009 2008 2007

ThinkSeries Video Competition 2011 Winners

Best Directing Award


Junior Section

Champion

Title Dream wyk's Video
School Wah Yan College Kowloon
Team Dream wyk
Team Members Cheng Kwok Shun
Andrew Cheung
Ronald Chiu
Video

Senior Section

Champion

Title One person One Dream
School La Salle College
Team Psychic Production
Team Members Wyatt Ng
Michael Lo
Kevin Chan
Ho Hin Wing
Video

Best Video Award


Junior Section

Champion

Title Dawn
School Good Hope School
Team Dream workers
Team Members Joey Wong
Natalie Kung
Video

Senior Section

Champion

Title From Dream to Success
School St. Paul's Convent School
Team Abe, Cherry and Wendy
Team Members Cheung Wing Yan Wendy
Jong Pui Lam
Chau Tsz Yau
Video

Best Editing Award


Junior Section

Champion

Title Mission possible
School TWGHs Lui Yun Choy Memorial College
Team Mission possible
Team Members So Siu Tung
Luk Ka Kit
Leung Wai Hung
Mong Wing Sum
Sham Kin Wing
Lui Ka Wing
Video

Senior Section

Champion

Title Let Your Dream Take Flight
School St. Rose of Lima's College
Team 4 Dreamers
Team Members Ng Cheuk Ka Jessica
Ling Yan To
Tse Kwan Suet
Wong Wing Man
Video

Best Music Award


Junior Section

Champion

Title Dawn
School Good Hope School
Team Dream workers
Team Members Joey Wong
Natalie Kung
Video

Senior Section

Champion

Title The building blocks of dream
School La Salle College
Team 5 Man Dream Team
Team Members Alex Chan
Tam Hei Man
Miguel Castilho
Anson Cheng
Samson Ho
Video

Best Narrator Award


Junior Section

Champion

Title Would a Blue Sky in Hong Kong a Dream only?
School St. Paul's Secondary School
Team CAMAS
Team Members Cherry Wong
Amy Ng
Agatha Yuen
Michelle Poon
Sandy Kwok
Video

Senior Section

Champion

Title Embrace your Small Dreams
School St. Paul's Convent School
Team Dreamworkers
Team Members Polly Ho
Karen Wu
Jeanine Chuen
Bertha Wong
Jennie Lo
Cheryl Tsang
Video

Best Script Award


Junior Section

Champion

Title Dream
School St. Paul's Secondary School
Team 3A
Team Members Fanny Fung
Zoey Chan
Video

Senior Section

Champion

Title Dream with the Society
School La Salle College
Team Xplore
Team Members Chiu Kwan Yeung Edwin
So Chi Chung Alex
Lun Wai Ching Kevin
Chan Ho Wai Jensen
Wong Ping Hei Jeffrey
Fung Kin Hang Jacky
Video

Most Creative Award


Junior Section

Champion

Title Dream
School Wah Yan College, Kowloon
Team 61114@WYK
Team Members Kwok Ho Chuen Jonathan
Chou Chun Kit Jacky
Lam Yiu Tung, Gordon
Video

Senior Section

Champion

Title Dream- False Dreams and Real Nightmares
School St. Paul's Convent School
Team Paulinian Spirit
Team Members Renee Yeh
Cheung Pik Yan Linda
Man Ho Yan Michelle
Leung Ka Wan Yoyo
Ha Kar Hay Tammy
Xia Qing Rong Annie
Video

Most Entertaining Award


Junior Section

Champion

Title Dream - If we have dream, we must strive to win.
School Wah Yan College Kowloon
Team sleep walkers
Team Members Chan Tsz Wun
Leung Cheuk Kin Uriel
Jordan Lee
Video

Senior Section

Champion

Title Behind Your Dreams
School Sha Tin Methodist College
Team Dream Constructors
Team Members Priscilla Tsang
Roscoe Mak
Katherine Yeung
Chantal Imfeld
Cindy Yeung
Lo Yan Wai
Video

YouTube Most Viewed Award


Junior Section

Champion

Title Dawn
School Good Hope School
Team Dream workers
Team Members Joey Wong
Natalie Kung
Video

Junior Section

1st Runner-Up

Title Would a Blue Sky in Hong Kong a Dream only?
School St. Paul's Secondary School
Team CAMAS
Team Members Cherry Wong
Amy Ng
Agatha Yuen
Michelle Poon
Sandy Kwok
Video

Junior Section

2nd Runner-Up

Title A Dream!
School Sha Tin Methodist College
Team Boom!
Team Members Tang Kim Fung
Chow Ka Wing
Yip Hong Ying
Ng Cheuk Sze
Chan Suet Ying
Video

Senior Section

Champion

Title I Believe, therefore 3 - DREAMARY
School SALEM - Immanuel Lutheran College
Team WoW Production
Team Members Andre Kwok Ka Ming
Henry Pang Chun Wai
Leonard Chik Hiu Kit
Joe So Cheuk Shing
Asgard Wong Yin Pok
Chong Wing Ho
Video

Senior Section

1st Runner-Up

Title From Dream to Success
School St. Paul's Convent School
Team Abe, Cherry and Wendy
Team Members Cheung Wing Yan Wendy
Jong Pui Lam
Chau Tsz Yau
Video

Senior Section

2nd Runner-Up

Title Dream with the Society
School La Salle College
Team Xplore
Team Members Chiu Kwan Yeung Edwin
So Chi Chung Alex
Lun Wai Ching Kevin
Chan Ho Wai Jensen
Wong Ping Hei Jeffrey
Video

ThinkSeries Video Award


Junior Section

Champion

Title Keep Smiling and Think Positive
School Shun Lee Catholic Secondary School
Team Keep Smiling
Team Members Lor Tsz Ching Hody
Ng Sin Yee
Chau Tsoi Yu
Cheung Ming Wai Niki
Hau Hiu Yin Nicole
Lai Ngo In Nikki
Video

Senior Section

Champion

Title I Believe, therefore 3 - DREAMARY
School SALEM - Immanuel Lutheran College
Team WoW Production
Team Members Andre Kwok Ka Ming
Henry Pang Chun Wai
Leonard Chik Hiu Kit
Joe So Cheuk Shing
Asgard Wong Yin Pok
Chong Wing Ho
Video

 

Call for 2014 ThinkSeries Leaders.


Join 20 top students in Hong Kong to show your power in the global arena.

Collaborative Hands-on Experience (20 Nov 13- 30 May 14, Weekly)

  • Meet with industry experts in innovation and product design
  • Create your very own technological innovation to make a better world
  • Learn and utilise different electronic platforms, such as crowd-funding, to support your innovative experience
  • Launch your creation at the Asia’s largest spring electronics show, the HKTDC Hong Kong Electronics Fair (Spring Edition) in 2014